Poradnik:

Jak właściwie dobrać materac i stelaż?

Decyzja dotycząca wyboru materaca jest ogromnie ważna. Przesypiamy co najmniej 1/3 życia Sen daje nam odpoczynek, relaks, zapewnia dobre samopoczucie. To w czasie snu człowiek regeneruje siły uspokaja nerwy łagodzi różnego rodzaju dolegliwości. Odpowiednio dobrany materac, stelaż, podgłówek to gwarancja komfortowo przespanej nocy.

Rodzaj wypełnienia materaca, kolejność poszczególnych warstw, właściwy pokrowiec odpowiednio dobrany stelaż, ale również nakładka higieniczna i pościel wszystko to wpływa na jakość naszego snu. Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Mówi się że, zły stan kręgosłupa może być przyczyną aż 60% wszystkich chorób. Dlatego, aby wybrać właściwy dla siebie materac należy w sklepie położyć się na nim i wypróbować czy jest dla nas odpowiednio twardy. Kiedy się na nim położymy, zwróćmy uwagę, jak dopasowuje się do kształtu naszego ciała. Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą cześć ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie.

Jeżeli materac jest za miękki to kręgosłup wygina się, przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśniętej niewłaściwie odżywione.

za_miekki

Materac zbyt miękki

Materac za twardy podpiera ciało tylko w kilku miejscach przez co utrudnia krążenie krwi. Nie może być stosowany przez osoby starsze i posiadające kłopoty z krążeniem.

za_twardy

Materac zbyt twardy

Materac o właściwie dobranej twardości sprawia, że kręgosłup jest w największym stopniu odciążony. Pozwala on na lekkie, naturalne wygięcie w pozycji „na wznak" i linii prostej kręgosłupa w pozycji na „boku". Zapewnia właściwy obieg krwi i dobre odżywianie komórkowe.

prawidlowyprwidlowy2

Wybierając materac należy się kierować własnymi preferencjami dotyczącymi warunków snu oraz ewentualnymi zaleceniami lekarza. Większość oferowanych przez nas modeli to materace średnio twarde. Materace woreczkowe wielostrefowe zapewniają anatomiczny układ ciała.

Długość materaca powinna być tak dobrana, aby był on co najmniej o 20 cm dłuższy od najwyższej sypiającej na nim osoby. Szerokość uzależniona jest od upodobań i możliwości.

Osoby o większej wadze ciała powinny wybierać materace grubsze, o wyższym stopniu twardości.

Osoby z wadami postawy powinny wybierać materace zrobione z tzw. inteligentnych materiałów, "pamiętających kształt" o dużej elastyczności - materace typu kieszonkowego, „multi pocket", lateksowe, termo elastyczne i wysoko-elastyczne.

Dla osób ze skłonnościami do alergii, oraz nadmiernego pocenia się zalecamy dodatkowe, ściągane pokrowce wykonane z tkaniny antyalergicznej, które można prać w temperaturze do 60"C. Proponujemy materace nie zawierające komponentów alergizujących takich jak: wełna, bawełna, włosie końskie.

Strona letnia i zimowa materaca zapewnia większy komfort snu. Strona letnia zawiera warstwę bawełny, co daje poczucie chłodu. Warstwa wełny po stronie zimowej uczucie ciepła.

Aby wszystkie walory materaca można było wykorzystać oraz właściwie go wentylować musi być położony na odpowiednim stelażu.

Stelaże regulowane dają możliwość podniesienia nieco nóg, co sprawia, że przemęczone nogi, w których gromadzi się nadmiar krwi odpoczywają. Dodatkowe podniesienie części podtrzymującej podudzia pozwala odprężyć stawy stóp i kolan.

logo2
 nazwa:
adres firmy:
  tel./fax:
telefon:


Optimum

Zarzecze k/Niska
15 870 13 69
15 870 10 75

 email:

info@optimum-materace.pl

GG:17623846
c1 c2